Demonstrace proti policejní brutalitě – 23. 6. 2021 – Praha, Prokopovo Náměstí, 18:00 hod.

V Teplicích dne 19. 6. 2021 po brutálním zásahu policie zemřel Stanislav Tomáš. Video, které událost zdokumentovalo děsivě připomíná zákrok proti Georgi Floydovi po jehož smrti se vzedmula silná vlna nepokojů v různých oblastech USA.

Policie nyní smrt Stanislava zdůvodňuje údajným vlivem drog a nutností zasáhnout proti agresivnímu chování. Není však třeba znát detaily všech souvislostí aby bylo jasné, že nebylo nutné mu několik minut klečet na krku. Zjevně šlo o zbytečnou brutalitu.

Člověk, který zemřel v Teplicích je další z dlouhého seznamu osob na kterých se výrazně policejní brutalita projevila. Vědět to a mlčet, znamená tiše to tolerovat. Ti, co mlčet nechtějí, jsou zváni na demonstraci proti policejní brutalitě.

Autonomní akce zve zejména ty, kteří chápou, že:

  • Policejní brutalita není ojedinělá, ale institucionální záležitost.
  • Násilí je podstata policejní práce, která má zachovat privilegia mocných a podrobení všech ostatních.
  • Vstupování do dialogu s mocnými náš oprávněný hněv usměrňuje ve prospěch jejich zájmů na úkor těch našich.
  • Řešením není reforma policejních složek, ale jejich zrušení.
  • Životem uživatelů drog nesmí být pohrdáno jen protože nedokáží na vnucenou mizerii reagovat konstruktivním způsobem.

Autonomní akce odmítá iluzi zprostředkování spravedlnosti státními institucemi, prorežimními medii, odbory a politiky. Spravedlnost musíme vybojovat autonomní iniciativou zdola. Formy a obsah budeme tvořit společně. Každá autonomní iniciativa je vítaná. Žádní samozvaní vůdci nebudou tolerováni.

Z důvodu pandemie policejního dohledu a pandemie COVID-19 je žádoucí si na demonstraci zakrýt obličej respirátory a oči brýlemi. Megafony, píšťaly a další předměty zdůrazňující hněv jsou taktéž vítané.

Sejdeme se ve středu 23. června 2021 v 18:00 v Praze na Prokopovo náměstí u sochy Jarosla Haška.

  • Autonomní akce (AutAk)